Wordpress Web Sitesi Geliştirme

Web sitleri kamu kurum ve kuruluşların online hizmet noktalarında reklam ve tanıtım faaliyetlerine ve e ticarette yoğun şekilde kullanım yeri buluyor. Peki, bu web siteleri nasıl geliştiriliyor, hangi aşmalardan geçiyor. Esasında bizim web sayfasında gördüğümüz yazı resim ve grafiklerin tamamı yazılan binlerce kodlar vasıtasıyla yapılıyor.

Bu kodları sizler için en kolay şekilde hazırlayan açık kaynak kodlu yazlımlar bulunuyor. Bu açık kaynak kodlu yazılımlardan wordpress web sitesi geliştirme olanağı kullanılarak web sitelerinin ihtiyaçlar ölçüsünde geliştirilmesi sağlanıyor.

Web Sitesi Geliştirme Nasıl Yapılır?

Bir web sitesinin geliştirilebilmesi ancak açık kaynak kodlu değişime ve geliştirilmeye açık wordpress şeklindeki yazlımlar ile sağlanabiliyor. Bu tür yazlımlar kolay ara yüzü ile çok fazla teknik donanım gerektirmediğinden sayısız tema ve içerik kullanılarak rahatlıkla geliştirilebiliyor.

Word pres dünyadaki web tasarımlarına ilişkin değişimleri yakından takip ederek her geçen gün kendini güncelliyor. Başlangıçta bir işletme için basit şekilde kurulan bir web sayfasının işletmenin büyümesiyle birlikte zamanla ihtiyaçlara cevap vermediği durumlar olabiliyor.

Bu gibi durmalarda yeni web sayfası kurmak maliyetli olacağından mevcut sayfanın gelişilebilir nitelikte olması son derece önem arz ediyor. Bu noktada wordpress ile hazırlanan web sitelerinin her daim geliştirilme imkânın bulunması, kullanıcılara büyük avantaj sağlıyor. Diğer taraftan

wordpress kullanımı ile tıklayarak arama, adres tarifi, bize ulaşın gibi geri bildirim opsiyonlarını web sayfalarına entegre edilerek gelişmiş web sayfaları kurulabiliyor. İşlevsel ve bilgiye kolay erişilebilir web sayfalarının oluşturulmasıyla web sayfaları geliştirilebiliyor. Sosyal medyanın etkinliğin farkında olarak sosyal medya eklentilerinde web sayfalarında kullanılması web geliştirme aşamasında önem arz ediyor.

Wordpress Nedir?

Web sitesinin hazırlanması görünüştü kolay bir işlem gibi görünse de binlerce kod yazımı ile yapıldığının bilinmesi gerekiyor. Bu kod yazılımlarının ve dizilimlerin kusursuz olması son derece önemlidir.

Zira kod içerisindeki bir hata web sitesinin verimli çalışmasını etkileyerek veya görsel bozukluklara neden olabilecektir. İşte bu noktada burada Wordpress adeta basit bir blog sayfası oluşturur gibi web sitesi kurmanıza ve web sayfalarınızı geliştirmenize olanak sağlıyor. wordpress kullanımı ile sonsuz şekilde tasarım uygulamalarıyla web siteleri geliştirilebiliyor.

Wordpress’in Özellikleri Nelerdir?

Dünyanın birçok noktasında web tasarımı yapmak için kullanım yeri bulan Wordpress ’in özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Binlerce şablon seçeneği
 • 120 ayrı ülke için dil opsiyonu
 • Binlerce eklenti desteği
 • Kolay kullanılabilen yönetim paneli
 • Kullanıcı dostu kod ve bağlantı

Kullanıcı ihtiyaçları ölçüsünde her geçen gün kendini yenileyen wordpress, dünyanın hemen her noktasında bulunan tasarımcı ve geliştirici kadrosuyla web sitesini geliştirmek isteyenlere hizmet veriyor. Wordpress’in kullanımı öyle kolay ki bilgisayar mause ve klavye yönetebilen her kullanıcı web sayfası tasarlama imkanını wordpress kullanarak yakalayabiliyor.

Wordpress Nasıl Kullanılır?

Web sayfasını geliştirmek isteyen kullanıcılar öncelikle Wordpress’in resmi web sayfasına giriş yapılarak son sürümünü bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor. İndirme işleminin tamamlanmasıyla birlikte kurulum dosyalara FTP alanına aktarılıyor.

FTP giriş bilgilerinin yardımcı program vasıtayla girilmesiyle FTP bağlantısı sağlanıyor. Daha sonra sürükle bırak yöntemi ile kuruluma başlanıyor. Bu aşamada gelen ara yüze, veri tabanı ismi, kullanıcı adı ve parola gibi bilgilerin girilmesiyle wordpress kur komutuyla işlemler tamamlanıyor. Bundan sonrası geliştirilecek sitenin hizmet amacı veya sizlerin tasarım yeteneğine göre şekilleniyor.

Wordpress Kullanarak Neler Yapılabilir?

Web sitesi kurmada kullanılan bu program açık kaynak kodlu oluşu ücretsiz oluşu, geliştirilmeye açık oluşu ve kullanımın oldukça kolay olması gibi nedenlerden web sitesi geliştirmek için ideal yazılımlar arasında bulunuyor.

Wordpress ‘in sunduğu yüzbinlerce tema ve eklentilerin kullanılmasıyla sıra dışı ilgi çekici web tasarım uygulamaları ile web siteleri geliştirebiliyor. Bu yazılım ile kurumsal web siteleri, e- ticaret siteleri, haber sayfaları ve kişisel blog sayfaları gibi isteğe uygun web tasarımları uygulanarak web siteleri geliştirilebiliyor.

Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Bir web sayfasının kurulması ve yayınlanması bir dizi işlemlerin uygulanmasıyla yapılıyor. Öncelikle web sayfasını tasarlayacağınız ve yayına sunacağınız wordpress gibi bir yazlıma ihyacınız olacaktır. Sonrasında internet kullanıcıların sizin sayfanıza ulaşmasını sağlayan bir alan adına yani domaine, web sitenize ait tüm kodların ve dosyaların barındıracağınız bir depo yani hostinge ihtiyacınız olacaktır. Bu bileşenlerin tamamlanmasıyla birlikte web sitesinin kurlumu ve yayınlanması sağlanabiliyor.

Wordpress İle Nasıl Web Sitesi Kurulur?

Domain adı ve hosting işlemlerinin Wordpress aracılığıyla yapılacağı gibi önceden alınmış domain ve hosting kullanılarak web sitesi kurulabiliyor. Kurulacak web sitesinin tasarımı yapılarak içeriği belirlendikten sonra Wordpress tarafından sunulan tema ve içeriklerin istenilen şekilde kullanılmasıyla web tasarımı yapılarak internet sayfası yayınlanabiliyor.

Wordpress Hangi Temalar Var?

Temalar oldukça geniş bir yelpaze kullanıcılarına sunuluyor. Bu temalardan başlıca kullanım yeri olanları şöyle sırlayabiliriz;

 • Zakra
 • Neve
 • OceanWP
 • Storefront
 • Shapely
 • Zerif Lite
 • Customizr
 • Virtue
 • iFeature
 • Optimizer
 • Hestia
 • Spacious
 • Vantage
 • Flash
 • News Portal
 • Accelerate
 • MH Magazine Lite

2020 yılı için en iyi ücretsiz tema listeleri bu şekilde sıralanırken, Wordpress her daim gelişime ve yeniliğe açık olduğundan her an yeni temalar veya eklentiler ile karşılaşmak içten bile değildir.

Wordpress Ücretli Mi?

Wordpress yazlımı açık kaynak kodlu olarak binlerce tema ve eklentiyi kullanıcılarına ücretsiz olarak sunuyor. Ancak web sitesi işlemlerini Wordpress’in premium hosting aracılığıyla yönetmek ve domain adı almak istenirse bir miktar ücret ödenmesi gerekiyor.

Kullanıcı ihtiyacına göre kullanılmak istenen premium temalar ile premium eklentiler içinde ücret talep edilebiliyor. Bu noktada Wordpress için tamamen ücretsiz demek doğru bir söylem olmayacaktır.

Web Sitesi Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kendi içinde renk ve grafik karmaşası olan, anlaşılması zor web sayfaları kullanıcıların pek tercih etmediği web sayfalar arasında bulunuyor. Wordpress ile web sitesi geliştirildiğinde kolay anlaşılır çok zıt renkler ve temalar kullanılmadan sayfa aracılığıyla anlatılmak istenen doğrudan anlatılmasının sağlandığı web sayfaları oluştura bilindiği hususu son derece önemlidir.

 

 

Kullanıcı İncelemeleri

Kullanıcı Deneyimi
İçerik Kalitesi
Memnuniyet

Mükemmel

Kullanıcı Değerlendirmesi

User Rating: 4.75 ( 3 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu