Trend

Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı Nedir?

Dijital ortamdaki web siteleri, kullanılan mobil uygulamalar ve teknolojik ürünler insanların hayatını kolaylaştırmak için dizayn edildi. Bu verileri beklentilere uygun şekilde oluşturan kişilere kullanıcı deneyimi tasarımcısı adı veriliyor. Bu kişilerin yaptığı işi merak edenler kullanıcı deneyimi tasarımcısı nedir? konusunu araştırıyor.

 

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Nedir?

Kurulan web sitelerinin sayısı çok hızlı bir şekilde artıyor. Artan web sitelerinin her birinin ayrı bir etkileşimi vardır. Bu etkileşimin verilerinin analiz edilmesine, nasıl olması gerektiğine karar verilmesine kullanıcı deneyimi tasarımı adı veriliyor. Bu konu ile beraber sitenin trafiği artırılabiliyor. Sitenin trafiğinin artırılması ise popülerlik ve prestiji direkt olarak etkiliyor.

Bu alanda kullanılan ve ihtiyaç duyulan yöntemlerin hepsinin profesyonel olması gerekiyor.

 

Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı Ne Demek?

Gerçek veya sanal alemde kullanılan ürünlerin bir anlamı olması gerekir. Bu anlam bazen kişiler için özel olduğu gibi bazen de herkes için aynı şeyi ifade edebiliyor. Kullanıcı deneyimi tasarımcısı olarak görev alan kişiler ürün veya hizmetlerin kişiler için bir anlam ifade etmesini sağlar. Bu bağlamda kullanılabilirlik ve işlevsellik ön planda tutulmaya çalışılır.

Kullanıcı deneyimi tasarımı, günümüzün önemli ve popüler konularından birisidir. Buna göre kişilerin ürün, hizmet veya web siteleri ile sağlıklı ve kaliteli bir ilişki kurmaları amaçlanıyor. Amaca ulaşmak isteyen kişiler profesyonel yöntemler kullanıyor.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı Nasıl Olunur?

Son zamanlarda pek çok kişi, kullanıcı deneyimi tasarımcısı olarak çalışmanın hayalini kuruyor. Özellikle üniversite çağındaki bireyler bu hayali kuruyor. Ancak bu göreve dahil olmak isteyen kişilerin üniversitelerin ilgili bölümünden mezun olması gerekiyor. Üniversitelerin grafik tasarımı, görsel iletişim, endüstri mühendisliği ve endüstriyel tasarım gibi bölümlerinden mezun olan kişiler bu mesleği icra edebiliyor.

Kullanıcı deneyimi tasarımcısı olarak çalışacak olan bireylerde genellikle lisans mezunu olma şartı aranır. Lisans mezunu olmayan kişiler bu mesleği yapmada biraz daha zorluk yaşayabilir.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Kullanıcı deneyimi tasarımcısı olmak isteyenlerin sayısında gözle görülür bir artış yaşanıyor. Yaşanan bu artışa rağmen dileyen herkes bu işi yapamıyor. Bu mesleği yapmak isteyenlerin bazı özelliklere sahip olması gerekir. Bu özellikler mesleğin altın kuralı olarak görülür. Kullanıcı deneyimi tasarımcısında bulunması gereken özelliklerden bazıları:

  • Planlama ve detaylı analiz yapma becerisi
  • Ekip çalışmasına yatkın olmak
  • Mesleğin alan bilgisine sahip olmak

Kullanıcı deneyimi tasarımcısı olarak görev alacak olan kişilerin hayal gücünün geniş olması oldukça önemlidir.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı Ne İş Yapar?

Kullanıcı deneyimi tasarımcısı olarak görev yapacak olan kişilerin ilk olarak görev tanımını bilmesi gerekiyor. Görev tanımını yapamayan kişiler, ne iş yapacaklarını tam olarak kestiremez. Bu işi yapacak olan kişiler ilk olarak üzerinde çalışacağı web sitesinin kullanıcı gereksinimlerini tespit eder.

Kullanıcı gereksinimlerini tespit eden personel, site içerisindeki tasarım problemlerini analiz eder ve bu konuda çözüm önerileri geliştirir. Bunları yaparken teknoloji ve trend alanındaki gelişmeleri yakından takip etmelidir. Yoksa var olan düzene uygun içerikler üretmekte zorluk yaşayabiliyor.

Kullanıcı deneyimi tasarımcısı, ürettiği içerikleri test etmeden kullanıcılara sunmamalıdır.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısının Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kullanıcı deneyimi geliştirmede uzman olan tasarımcılar çalışmalarını yaparken tek başına değildir. Bu kişiler iş birliği ile çalıştığı için üstlerine karşı sorumludur. Üstlerine karşı sorumlu olan tasarımcıların kendilerine verilen görevi en iyi şekilde yapması gerekiyor. Aksi halde üzerinde çalışılan konuda başarısızlık yaşanabiliyor.

Bu kişilerin önemli görev ve sorumluluklarından birisi çeşitli araçlardan yardım alarak ürünlerin prototipini üretmektir. Üretilen prototip sayesinde başarı veya başarısızlık daha kolay görülebiliyor. Araştırma ve veri analizi yaparak web sitesi geliştirmek de bu kişilerin görev ve sorumlulukları arasında yer alıyor.

Tasarımcıların meslekle ilgili sorumluluklarının yanında kişilere olan sorumluluklarını da ihmal etmemesi gerekiyor.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı Ülkemizde İş Bulabilir Mi?

Üniversitelerin ilgili bölümüne gidip tasarımcı olarak çalışmak isteyen bireyler, bu mesleğin ülkemizdeki yerini sorguluyor. Günlük hayat çok hızlı bir şekilde değişiyor. Artık veriler dijital ortamdan hızlı bir şekilde alınıyor. Bu değişime bağlı olarak kullanıcı deneyimi tasarımcısına daha fazla iş düşüyor. Ülkemizin de bu değişimden payına düşeni hızlı bir şekilde aldığı görülüyor.

Ülkemizde bu meslek eskiye göre daha fazla değer görüyor.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısının Maaşları

Kullanıcı deneyimi tasarımcılarının maaşı özellikle gençler tarafından merak ediliyor. Bu kişilerin maaşları standart değildir. Çalışılan kuruma ve mesleki alan bilgisine bağlı olarak farklı maaşlar alırlar. Kendisini ispat etmiş, alanında uzman olan ve ulusal- uluslararası web siteleri ile çalışan tasarımcılar daha yüksek ücretlere çalışabiliyor.

Kullanıcı deneyimi tasarımcılarının maaşları artan tecrübeye bağlı olarak değişiyor. Tecrübe sahibi kişilerin yaptığı tasarımlar daha ilgi çekici olduğu için maaşları daha fazla olabilir.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı Nerede Çalışabilir?

Bu alanda kendisini geliştirmek isteyen kişiler farklı sorular soruyor. Sorulan sorulardan birisi de bu meslek grubuna dahil olacak kişilerin hangi çalışma alanlarına girebileceğidir. Kullanıcı deneyimi tasarımcıları tek bir alanda çalışmaz. Bu kişiler seo ajanslarında kolayca çalışabilir.

Kullanıcı deneyimi tasarımcısı özel işletmelerin web sitelerine de hizmet veriyor. Buna bağlı olarak bireyler teknoloji alanında çalışabiliyor.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısına Neden İhtiyaç Duyulur?

Web sitelerinin trafiğini yönetmek oldukça önemlidir. Bu trafik sayesinde site sahipleri ciddi kazançlar sağlayabiliyor. Ancak bu konuya yalnızca ekonomik yönden bakmamak gerekiyor. Site trafiğini takip etmek, internet kullanıcılarına uygun site içeriği oluşturmak ve rakip sitelerle rekabete girmek site sahiplerine haz verebiliyor. Oluşan bu hazza bağlı olarak kullanıcı deneyimi tasarımcısına ihtiyaç duyulabiliyor.

Kullanıcı deneyimi tasarımcısı olarak çalışan bireyler, site sahiplerine profesyonel bir şekilde yaklaşıyor.

 

Kullanıcı İncelemeleri

Kullanıcı Deneyimi
İçerik Kalitesi
Memnuniyet

Mükemmel

Kullanıcı Değerlendirmesi

User Rating: 4.78 ( 3 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu